Školenia na postupy pri invázii sršňa Ázijského sa zúčastnili členovia Dobrovoľného hasičského zboru v Korni

Dňa 21.4.2024 sa naši členovia zúčastnili školenia ohľadom bodavého hmyzu konkrétne invázneho druhu sršňa Ázijského.

Napriek tomu že sa tento druh zatiaľ nepotvrdil na území SR, Je potrebné aby  sme boli pripravený na jeho príchod. Hlavne vzhľadom na to že už boli ojedinelé prípady v okolitých krajinách. Obsahom školenia boli body: bezpečnosť a postup pri likvidácii hniezda, prvá pomoc pri napadnutí, lokalizácia hniezda, materiálno technické vybavenie a pod.

Sršeň Ázijský je hlavne hrozbou pre včelárov a ovocinárov. Vo veľkom likviduje kolónie včiel a plošne ničí ovocné plody. Napadnutie týmto druhom je veľmi nebezpečné pre človeka i zver. Je veľmi dominantný, rýchlo sa množí a nemá prirodzeného predátora. Odstránenie jeho hniezda je veľmi komplikovane, časovo a materiálne náročné. Dúfame že naše novo nadobudnuté vedomosti nebudeme musieť nikdy použiť no sme radi za možnosť zúčastniť sa tohto školenia a ďakujeme usporiadateľom za veľmi dobre usporiadané školenie a občerstvenie.